Depresja i związek: 4 wskazówki na trudne czasy

Pamiętasz moment, kiedy poznałeś swoją sympatię i towarzyszące temu emocje?

W tym momencie, kiedy często jest przygnębiona, smutna, drażliwa, brakuje jej motywacji i radości z życia, może wydawać się zupełnie inną osobą. Jednak nie znaczy to, że zmieniła się bezpowrotnie  za te zmiany może odpowiadać depresja. Jest to najczęściej występujące (aż u 1,2 miliona osób w Polsce!) zaburzenie psychiczne. Może ona dotknąć każdego z nas i naszych bliskich. Dlatego tak ważne jest, by umieć być wsparciem dla osoby w depresji.

Różnica między zwykłym przygnębieniem, smutkiem, jesienną melancholią, reakcją na trudne wydarzenie a depresją, jest trudna do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Istnieje jednak kilka różnic między depresją a smutkiem, rozdrażnieniem czy złym nastrojem. U osoby w depresji obniżony nastrój się utrzymuje. Możesz zaobserwować, że partner próbuje różnych sposobów na poprawę nastroju, a mimo to wciąż pozostaje smutny i przytłoczony. Spędzanie czasu z bliskimi staje się dla partnera przytłaczające. Pojawiają się problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków. Partner w depresji może również mieć problemy ze snem i łaknieniem, mieć zauważalnie słabszą pamięć i koncentrację. Zaczynają pojawiać się u niego katastroficzne oraz poczucie bezradności i niemożności zmiany złego samopoczucia. Jeśli zauważasz to u swojego partnera, to znaczy, że może mieć depresję.

Poniżej prezentuję 4 wskazówki, jak wspierać partnera w depresji. 

🧑‍⚕️Zwróć się po profesjonalną pomoc

Podejrzewasz, że partner cierpi na depresję? Zwróć się po pomoc do specjalisty: psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Aby zdiagnozować i skutecznie pokonać depresję, potrzebna jest profesjonalna diagnoza, odpowiednio dobrana psychoterapia lub farmakoterapia. Zaufaj specjalistom i cierpliwie czekaj na efekty. Szacuje się, że po minimum dwóch tygodniach farmakoterapia daje zauważalne efekty. W psychoterapii również poprawa następuje stopniowo  z każdą kolejną pacjent uczy się nowych umiejętności, które pomogą mu wygrać z chorobą. W czasie trwania epizodu depresyjnego unikaj nieproszonych rad i prostych sposobów na poradzenie sobie z depresją – prawdopodobnie one nie zadziałają, a to z kolei pogłębi poczucie winy i beznadziei u Twojego partnera.  

💚Dbaj o swoje zdrowie psychiczne 

Choć może ci się teraz wydawać, że to partner jest tym chorym i wymagającym pomocy, nie zapominaj o sobie. Depresja partnera wpłynie jednak również na życie Twoje i innych bliskich mu osób. Czy w kontakcie z partnerem pojawia się u Ciebie irytacja, frustracja lub przerażenie? A może to ty sam(a) stajesz się przytłoczony(a) i masz wrażenie, że depresja może udzielić się również i tobie? A może są jakieś plany życiowe i marzenia, które depresja partnera odsunęła na dalszy plan? Wszystkie te myśli i emocje, choć trudne, nieprzyjemne, czy nawet budzące poczucie winy, są zupełnie naturalne, kiedy partner ma depresję. Aby nie dać się im przytłoczyć, spójrz na nie z dystansem. Postaraj się pomyśleć o swoim partnerze i tym, co on odczuwa, w inny sposób. Znajdź czas na pasje i zainteresowania, niech będą dla Ciebie źródłem pozytywnych emocji, nawet jeśli w Twoim życiu pojawiły się trudności. Zadbaj również o kontakt z bliskimi. Badania pokazują, że ludzie mający silne wsparcie społeczne, rzadziej chorują na depresję, a także przechodzą ją łagodniej i łatwiej z niej wychodzą. Nie bój się mówić o swoich trudnych emocjach w związku z chorobą partnera. Jeśli potrzebujesz, poszukaj wsparcia profesjonalisty. Pamiętaj, że wszystko, co robisz dla swojego zdrowia psychicznego, daje ci siłę do mierzenia się z trudnościami, jakie przeżywa Twój partner i Wasz związek. 

💏Bądź uważny i doceniaj 

Wyobraź sobie, że zaczynasz widzieć świat w krzywym zwierciadle, które wyolbrzymia to, co było w Twoim życiu złe, trudne, niesprawiedliwe czy krzywdzące, przy okazji umniejszając to, co było pozytywne, dawało poczucie dumy, akceptacji i przynależności. Krzywe zwierciadło potrafi również pokazywać porażki złe chwile jako coś, na co chory sobie zasłużył i do czego się przyczynił. Jednocześnie, radosne chwile i sukcesy są przez zwierciadło rozumiane jako szczęśliwy przypadek, na który chory nie miał wpływu, i na który być może nawet nie zasługuje. Właśnie w ten sposób osoby z depresją widzą świat. Zauważanie drobnych sukcesów i radości, a także pokazywanie, jak dużą rolę odegrał w nich partner, pomoże mu zdystansować się od krzywego zwierciadła, a także wzmocni jego poczucie sprawczości. Postaraj się sam znaleźć radość i dumę w małych, codziennych sprawach i otaczającym świecie. Może to być krótki spacer, zabawa z dziećmi, ugotowanie smacznego posiłku, napisanie krótkiego tekstu. Nawet jeśli dla Ciebie wydają się one błahe, pamiętaj, że wymagały wiele wysiłku od Twojego partnera zmagającego się z depresją. Bądź również uważny na zmiany, jakie dokonują się w partnerze w czasie leczenia czy psychoterapii. Jeśli jeszcze miesiąc temu partner niemal nie wstawał z łóżka, możesz docenić go za posprzątanie pokoju czy przeczytanie fragmentu ulubionej książki. Zapewnij partnera, że zawsze jesteś przy nim, gotowy do wysłuchania i udzielenia wsparcia. 

🆘 👌Działaj spokojnie i zdecydowanie kryzysowej sytuacji 

Depresja wiąże się z wysokim ryzykiem samobójstwa. Jeśli zauważasz, że twój partner/ partnerka często rozmyśla na temat śmierci, mówi, że chce umrzeć lub planuje samobójstwo potraktuj to poważnie. Radę tę dedykujemy osobom, które zauważyły takie myśli i zachowania u swoich partnerów. Stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Warto zadzwonić wtedy pod numer 112, telefony zaufania dla osób z depresją, a także udać się do najbliższego ośrodka interwencji kryzysowej. Pomocne może być również sporządzenie dla siebie i partnera listy telefonów na kryzysowe sytuacje oraz wywieszenie jej w widocznym miejscu w mieszkaniu.

Powyższe wskazówki mają za zadanie pomóc Ci wspierać Twojego partnera/ Twoja partnerkę w depresji. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią profesjonalnej diagnozy i terapii. 


Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmagacie się z depresją, zapraszam Was do dołączenia do ZAMKNIĘTEJ GRUPY na Facebooku – jedynej grupy skoncentrowanej na wsparciu osób z depresją i ich bliskich prowadzącej przez psychologów i osoby z doświadczeniem w ochronie zdrowia psychicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *